Aktualności

KURS ZAWODOWY ZIELARZ FITOTERAPEUTA W WARSZAWIE
KOD ZAWODU 323009, TERMIN 17.09.2021 - 05.11.2022 - 320 GODZIN
NATUROPATA - KURS ZAWODOWY, KOD ZAWODU 323009
KURS NATUROTERAPII W WARSZAWIE, 3.09.2021 - 03.2023 - 18 ZJAZDÓW

OLEJ ARGANOWY

Kolejne opracowanie naszego eksperta - Pani Kosmetolog Agnieszki Szpakowskiej.
Olej arganowy
Olej arganowy zwany „złotem z Maroka” pozyskiwany jest z orzechów drzewa arganowego - arganii, które przez rdzenną ludnośc Maroka – Berberów nazywane jest „drzewem życia”. Argania występuje i owocuje tylko w jednym miejscu na świecie –
w południowo zachodniej części Maroka. Nie powiodły się próby uprawy tej niezwykłej rośliny w innych krajach, nawet o bardzo zbliżonych warunkach klimatycznych. Drzewo to jest w pisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a cały teren skupiający największą jego ilość ok. 800 000 ha, od 1998 roku posiada status rezerwatu przyrody UNESCO. 
Argania jest drzewem wiecznie zielonym, żyjącym od 150 do 200 lat i rośnie na wysokość 8-15 metrów. Jest bardzo wytrzymałą rośliną. Doskonale radzi sobie w ciężkich, zmiennych warunkach klimatycznych. Rośnie na terenach górzystych, wytrzymuje skoki temperaturowe od 0 do 50˚C, jest w stanie przetrwać najgorętsze miesiące i suszę, gdyż korzenie tego drzewa sięgają 30 metrów w głąb ziemi.
Kwiaty drzewa arganowego są małe, skupione na szczycie gałązek, a owoce przypominają zielone oliwki, lecz są od nich większe, mają mięsisty miąższ, a wewnątrz orzech. W orzechu odnaleźć można od 2 do 3 nasion, które są mniejsze od pestek słonecznika i z nich właśnie otrzymywany jest drogocenny olej. Orzechy zawarte w miąższu są trzykrotnie grubsze od orzechów laskowych i z powodu twardej skorupy ciężkie do rozbicia.

Do wyprodukowania 1 litra oleju arganowego potrzebnych jest około 30 kg owoców. Zgodnie z tradycją jego produkcją zajmują się tylko kobiety. Jest to metoda ręczna, tak zwane „tłoczenie na zimno”, które zajmuje nawet do 24 godzin. Polega ono najpierw na zmiażdżeniu twardego orzecha i wyłuskaniu ziaren, które są prażone w glinianyh piecach,
a następnie mielone. Dopiero gęstą masę uzyskaną po ich zmieleniu, wyciska się w celu uzyskania oleju.
Olej arganowy z pierwszego tłoczenia zawiera w 80% jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z grupy omega-6 i omega-9, w tym większość stanowi kwas oleinowy i linolowy. Około 8% zawartości oleju to witamina E, ponadto znajdują się w nim polifenole i fitosterole. Najbardziej interesujące są dwa z nich, nazywane stygmasterolami: schotenol
i spinasterol, które nie występują w cale w innych olejach lub w bardzo małych ilościach. Schotenol opisywany jest jako glukozyd o działaniu przeciwnowotworowym, a spinasterol działa stymulująco na komórki. Te naturalne substancje są wspaniałym, środkiem redukującym wolne rodniki i wspomagającym układ odpornościowy.

Patrząc na skład oleju arganowego możemy wywnioskować jakie będzie jego działanie:
 Bardzo wysoki udział naturalnych przeciwutleniaczy stanowi ochronę przed niszczącymi nasze komórki wolnymi rodnikami, dlatego olej świetnie sprawdzi się jako suplement diety, a stosowany na skórę zadziała jak preparat przeciwstarzeniowy, tak zwany anty-aging, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, właściwie w każdym wieku.
 Nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiedzialne są za regenerację funkcji ochronnych naskórka, czyli odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego i cementu międzykomórkowego. Mniejsza ilość wody wyparowuje z naskórka, dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona, ujędrniona, odżywiona, mniej podrażniona, w dotyku bardziej gładka i sprężysta.

Olej arganowy nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry ciała, łamliwych i suchych włosów oraz paznokci, a także do pielęgnacji skóry twarzy zwłaszcza cery suchej, odwodnionej, wrażliwej, po nadmiernym opalaniu oraz dojrzałej. Łagodzi dyskomfort podrażnienia i suchości skóry, łuszczenia się oraz świądu. Nie zatyka ujść gruczołów łojowych i potowych, tzw. porów skóry, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych śladów na ciele. Pożądane efekty kosmetyczne dale już aplikacja kilku kropli olejku, dlatego jest bardzo wydajny.
Przy zakupie oleju arganowego należy sprawdzić, czy posiada on certyfikat, że jest czysty ekologicznie i został wyprodukowany w Maroku. Informacja ta jest ważna, ponieważ na rynku można się spotkać z podróbkami, czyli olejem arganowym zmieszanym z tanimi olejami, którego działanie nie będzie już tak dobroczynne i wszechstronne.

Opracowała Agnieszka Szpakowska.
powrót